Afiša (20. jan - 26. jan)

Erasmus+ projekts “You-Topia” Rīgas 2. ģimnāzijā

Sākums Izglītība Skolas Erasmus+ projekts “You-Topia” Rīg...

2018. gada 3. janvāris

Novembrī Erasmus+ projekta “You-Topia” ietvaros 14 skolēniem no Rīgas Valsts 2. ģimnāzijas kopā ar skolotājiem Voldemāru Muižnieku un Ingu Treimani bija iespēja uzņemt skolā viesus no 6 valstīm: Zviedrijas, Vācijas, Slovākijas, Īrijas, Itālijas un Polijas.

Nedēļas intensīvā darba mērķis bija izpētīt, kādas metodes katra skola izmanto enerģijas taupīšanas un vides uzlabošanas nolūkos, iepazīstināt ar tiem pārējos skolēnus, kā arī ģenerēt idejas un meklēt risinājumus, kas nodrošinātu zaļāku dzīvesveidu un kvalitatīvāku resursu izmantošanu gan savā ikdienā, gan globālā mērogā.

Projekta partnerskolu uzņemšanai Rīgas 2. ģimnāzijas komanda intensīvi gatavojās jau sākot no iepriekšējā mācību gada. Izdevās iepazīstināt viesus ar Rīgu un Rīgas Valsts 2. ģimnāziju. No viesiem aizbraucot dzirdējām neskaitāmas pozitīvas atsauksmes un pateicības vārdus, ikviens projekta pārstāvis no Latvijas var lepoties par savu skolu un valsti.

Nedēļas programmā ietilpa izglītojošas lekcijas, kuras pasniedza vides zinātnes students Edmunds Cepurītis un kustības “zero waste” aktīvists Elgars Felcis. Tām sekoja arī aktivitātes, spēles un diskusijas, lai rosinātu dalībniekus ne tikai apzināties problēmas, kuras skar vides piesārņojums, bet arī veikt darbības, lai tās risinātu. Devāmies arī divās mācību ekskursijās – uz Ķeguma HES un atkritumu apsaimniekošanas uzņēmumu Getliņi. Ķegumā mēs redzējām kā notiek elektroenerģijas ražošana mūsdienās, kā arī uzzinājām par HES vēsturi un elektroresursu izmantošanu Latvijā senāk. Ciemos pie vides apsaimniekotājiem Getliņos noskaidrojām, kā tiek ražota ekoloģiski atjaunojamā enerģija, pārstrādāti sadzīves atkritumi un audzēti ekoloģiski pārtikas produkti – tomāti un gurķi. Noderīgi bija dzirdēt padomus par dažādajiem veidiem kā otrreiz izmantot ikdienā ikkatram sastopamos sadzīves materiālus un reducēt vispārīgo atkritumu patēriņu.

Projekta dalībnieki darbojās 3 starptautiskās grupās:

• Development grupa bija atbildīga par ūdens kvalitātes noskaidrošanu katrā no skolām. Jau pirms ierašanās Rīgā katrai valstij bija uzdevums sagādāt ūdens paraugu, kas vēlāk tika analizēts Latvijas Universitātes Dabaszinātņu fakultātes laboratorijā. Pēc eksperimentiem sekoja apjomīga datu ekspertīze un vēstījums prezentācijas formā par atklājumiem. Izrādās, ka mūsu skolas krāna ūdens kvalitāte ir atbilstoša dzeršanai. Daļa no darba grupas nodarbojās arī ar robotiku un izstrādāja rotaļu mašīnas, kas darbojas gaismas ietekmē, kā arī “You-topia” uzrakstu, kas izgaismots ar lampiņām.
  • Interaction grupas uzdevums bija sākumā iestudēt īsformāta teātra izrādi ar vēstījumu saistībā ar nedēļas tēmu par vidi un enerģiju, un izveidot tērpus izrādei, otrreiz apstrādājot sadzīves materiālus. Rezultātā noslēguma ceremonijā parādījās dažādi radoši apģērbu un aksesuāru dizaini, kas nodrošinājuši “otru dzīvi” kartona gabaliem, plastmasai un dažāda veida papīriem. Pati luga, slovāku teātra skolotāja Josef Rigo režijā, bija stāsta “Alises Brīnumzemē” interpretācija. Tās mērķis bija parādīt, kāds haoss izceļas, ja rīkojas neapdomīgi un nešķiro atkritumus. Noteikti visgrūtākais darbs, taču viena no vērtīgākajām pieredzēm bija veikt uzdevumu, sazinoties ar cilvēkiem zīmju valodā. Tas prasa daudz laika un pacietības, taču nenozīmē, ka ar nedzirdīgajiem nevar komunicēt.

• Documentation grupa visas nedēļas garumā sekoja līdzi notiekošajam caur kameras aci, lai iemūžinātu visu svarīgāko un beigās varētu veikt veiksmīgu nedēļā paveikto darbu un aktivitāšu apskatu. Rezultātā tika izveidots video apkopojums - pierādījums mūsu ekskursijām un rosīgajai ikdienas dzīvei. Grupa cītīgi veica arī intervijas, un visi šie materiāli tiks saglabāti arī apskatei nākotnē.

Kopumā nedēļas laikā tika sasniegti visi noteiktie mērķi, kā arī uzstādīti uzdevumi un apņemšanās nākotnei. Skolas komandas darbs ir regulāri atskaitīties un “laika kapsulā” rakstīt par visu paveikto, kas tiek darīts skolas enerģijas un resursu taupīšanas labā. Domājam, ka pēc projektā iegūtā, arī mēs paši varam veidot progresu skolas ikdienā, vides uzlabošanas apstākļos. Bez iegūtajām zināšanām, nenovērtējama pieredze bija sadarbība ar skolēniem no citām Eiropas valstīm. Domu un ideju apmaiņa ar jauniešiem internacionālā mērogā, mūsuprāt, ir ļoti svarīga un spēja paplašināt redzesloku, kā arī likt pārvarēt grūtības, ko rada atšķirīgie dzīves apstākļi.

Paldies skolai par iespēju!

Projekta dalībnieki: Janeta Henzele, Adelīna Andrējeva, Artūrs Zāģeris, Daina Freinberga, Edgars Fesčenko, Gustavs Švinka, Karīna Škrimante, Katrīna Bite, Kristers Nagainis, Viktorija Vucena, Matīss Čudars, Marta Lodziņa, Marks Matīss, Elza Budreika, Jekaterina Vinogradova

Pēdējo reizi atjaunota 19.janvārī, 2018, 14:25