Latvijas skolēni gūst panākumus Starptautiskajā fizikas olimpiādē

Sākums Izglītība Skolas Latvijas skolēni gūst panākumus S...

2017. gada 25. jūlijs

No 16. līdz 23. jūlijam Indonēzijas pilsētā Džogžakartā notika 48. starptautiskā fizikas olimpiāde, kurā Latviju pārstāvēja piecu skolēnu un divu mentoru komanda. 400 skolēnu no 86 valstīm sacentās “fizikas daudzcīņā”,  krājot punktus par daudzveidīgu teorētisku un eksperimentālu uzdevumu atrisināšanu. Kopvērtējumā bronzas medaļas ieguva Ingvars Vitenburgs no Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas un Aleksejs Jeļisejevs, kas šovasar absolvējis Puškina liceju. Savukārt Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas absolvents Reinis Irmejs ieguva sudraba godalgu.

Uzdevumu tematika bija ļoti plaša: gan modernā teorija par tumšo matēriju un kosmisko inflāciju, gan Indonēzijai ļoti aktuālie zemestrīču detektori, cunami viļņu un vulkānu izvirdumu teorija. Eksperimentālajā kārtā skolēni pētīja magnētisko levitāciju un izmantoja lāzerstarus, lai precīzi mērītu šķīdumu īpašības.

Tik liela mēroga olimpiādes organizēšana bija liels izaicinājums rīkotājvalsts akadēmiskajai komitejai, tādēļ uzdevumu formulējumu pilnveidošanā tika iesaistīti papildspēki no vairāku valstu komandu vadītāju vidus, arī Latvijas Universitātes asociētais profesors Vjačeslavs Kaščejevs.

“Skolēnu panākumi ilustrē divus ļoti iepriecinošus faktus par fiziku Latvijā. Pirmkārt, Latvijā  dzimst ne mazāk apdāvināti skolēni kā citās zemēs. Otrkārt, fizikas talanti nepazūd, jo daudzi no agrāko gadu laureātiem studē un strādā Latvijas universitātē, un tagad gatavo nākamos medaļniekus,” gandarīts par atvestām medaļām ir Kaščejevs.

Izlases veterāns Rīgas 1. Valsts ģimnāzijas absolvents Reinis Irmejs, kuram šī ir jau trešā starptautiskā fizikas olimpiāde, saka: “Indonēzijas īpatnējā kultūra un nesakārtotā vide atspoguļojās olimpiādes organizēšanā. Akadēmiskajā ziņā šī bija viena no grūtākajām olimpiādēm, kurā nācies piedalīties. Katram punktam bija liela vērtība.”

Latvijas izlasi Starptautiskajai fizikas olimpiādei sadarbībā ar Valsts izglītības satura centru gatavoja Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes studentu un pasniedzēju kolektīvs.

Dalība Starptautiskajā fizikas olimpiādē notiek ar Eiropas Sociālā fonda projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” (projekta numurs 8.3.2.1/16/I/002) un A/S “Latvenergo” atbalstu.

Plašākai informācijai:

Liene Voroņenko

Projekta “Nacionāla un starptautiska mēroga pasākumu īstenošana izglītojamo talantu attīstībai” vadītāja

Tālruņa numurs: 28306588

E-pasts: liene.voronenko@832.visc.gov.lv