Afiša (13. dec - 19. dec)

Vecāku digitālās prasmes un atbildība – ko par to jāzina?(2)

Sākums Izglītība Pedagogiem Vecāku digitālās prasmes un atbil...

2016. gada 17. novembris

Šodienas bērnu skatījumā digitālā pasaule nav nošķirama no fiziskās, tādēļ arī vecākiem jāapgūst aizvien jaunas tehnoloģiju lietošanas zināšanas, lai saglabātu saikni un kopīgas intereses ar savām atvasēm, kā arī pasargātu viņus no iespējamajiem riskiem internetā. Bet kādām īsti jābūt vecāku digitālajām prasmēm, un kā mamma un tētis var būt droši, ka viņiem piemīt nepieciešamās zināšanas?

Saskaņā ar Eiropas Parlamenta 2006.gada lēmumu, digitālās prasmes ir vienas no astoņām galvenajām kompetencēm, kam jāpiemīt ikvienam Eiropas iedzīvotājam. Taču realitātē vecākiem šīs prasmes ir ļoti atšķirīgas, un ne vienmēr tās ir pietiekamas.

Skatījums atšķiras

«Vecāku priekšstats par to, ko viņu bērni dara internetā, būtiski nesakrīt ar pašu bērnu stāstīto par viņu rīcību tīmeklī. Vecāki lielākoties ir pārliecināti, ka ir zinoši tehnoloģiju jautājumos, taču tā nav. Līdz ar to bērni jūt, ka viņus nevar izkontrolēt, un izmanto iespēju būt neatkarīgiem,» uzsver Amigo iniciatīvas laimīgām ģimenēm mācību programmas Kā būt par vecāku 21.gadsimtā? vēstnese, Āgenskalna sākumskolas psiholoģe Gunta Millere. Taču savā vaļā palaisti bērni izpratni par interneta vidi būvē uz saviem priekšstatiem un uz nejauši iegūtas, iespējams, kļūdainas informācijas pamatiem.

Jāmāca no mazotnes

Lai izvairītos no situācijas, ka bērni pusaudžu gados tīmeklī «sastrādā ziepes», vecākiem jau mazotnē vajadzētu mācīt bērniem drošu digitālās vides lietošanu, un vienlaikus arī pašiem mācīties. Psiholoģe iesaka vienkārši sēdēt blakus saviem bērniem un kopīgi darboties ar viedierīcēm, palīdzēt un paskaidrot, kad rodas jautājumi.

Ja jautājumi sāk šķist par sarežģītiem vai vecāki nezina, ko un kā darīt, informāciju var diezgan viegli iegūt, un īpašu kursu apmeklēšana nav nepieciešama. «Mūsu mājas lapā ir apkopotas vienkāršas instrukcijas, piemēram, trīs soļos parādīts, kā uzlikt drošo meklēšanas režīmu Google, Bing vai jebkurā citā meklētājprogrammā. Vecākiem vien atliek sekot līdzi, kādās digitālajās telpas bērni pavada laiku, un iepazīt tās tuvāk,» iesaka vietnes Drossinternets.lv vadītāja Maija Katkovska, aicinot vecākus neskaidrību gadījumā vērsties pie speciālistiem.

Jāizmanto iespējas

Trīs meitu tēvs, hokeja kluba Rīgas Dinamo tehniskais direktors Armands Simsons mudina vecākus rādīt piemēru tehnoloģiju lietošanas paradumu veidošanā un pilnībā uzņemties atbildību par sava bērna rīcību. «Mana pārliecība ir, ka tu pats esi atbildīgs par savu bērnu. Gan moderno tehnoloģiju ziņā, gan ikdienā. Mēs esam atbildīgi par to, ko viņš dara, kur iet, ar ko satiekas, ar ko nodarbojas. Un esam atbildīgi arī par to, kas notiek viņa mobilajā ierīcē. Bērns ir un paliek tavs spogulis. Viņš darīs tā, kā tu to dari,» saka A.Simsons, atklājot, ka viņam telefons atvieglo ģimenes dzīves organizēšanu, «mobilā ierīce dod iespēju sekot savam bērnam, lai esi lietas kursā, lai nav jāzvana skolotājam un jājautā, vai bērns ir izgājis no skolas, vai aizbraucis uz pulciņu? Ja vajag, telefons var būt detektīvierīce ar mūsdienīgu pielietojamu».

Lai palīdzētu noskaidrot, kādas ir Latvijas pieaugušo digitālās prasmes un ko vēl vajadzētu apgūt, Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēm aicina vecākus aizpildīt aptaujas anketu vietnē http://laimigamgimenem.lv/1296/0/36938.

Amigo iniciatīva laimīgām ģimenēmkopā ar psihologu Edmundu Vanagu izstrādājusi mācību programmu Kā būt par vecāku 21. gadsimtā? par šodien ģimenēm tik aktuālo tēmu – kā veidot atbildīgus mobilo tehnoloģiju lietošanas paradumus un kā par šiem jautājumiem runāt ar bērniem.

Programmas vēstnešu, kas palīdzēs vecākiem savā ģimenē ieviest veselīgus tehnoloģiju lietošanas paradumus, pārstāvēto skolu sarakstu var atrast http://laimigamgimenem.lv/1296/0/36847.

Video, lūdzu, skatīt šeit: https://www.youtube.com/watch?v=9bJiZsM-as4&feature=youtu.be

Papildu informācija:

Mācību koordinatore

Juliana Maniševa

E-pasts: atsauksmes@laimigamgimenem.lv

skolotāja 17/11/2016 13:15

Kāpēc visās Rīgas skolās nav pieejams bezvadu internets?
Piemēram, mūsu skolā var redzēt, ka ir bezvadu Wi-Fi, bet informātikas vietnieks ir tik bailīgs, ka paroli nedod nevienam, arī skolotājām! Bijām kursos, skatījāmies un mācījāmies, kā skolēni var stundās balsot ar mobilajiem telefoniem, bet vietnieks saka - kamēr nebūs Rīgas domes rīkojuma, Wi-Fi izmantos tikai skolas administrācija un daži īpaši uzticami skolotāji! Atbrauca ciemiņi no sadraudzības skolas, vairākas naktis gulēja skolā - arī viņiem tika parādīts vads, pie kura var iesprausties!
Un direktorei tikai viens sakāmais - kamēr nav rīkojuma no RDIKSD, uzskatīsim, ka skolā Wi-Fi nav! Tāpat ar interaktīvajām tāfelēm - vai nav pārāk dārgi ekrāni, kur ar projektoru rādīt prezentācijas vai bildītes?Neviens nekādus digitālos materiālus netaisa un netaisīs, ja par gatavošanos stundām apmaksā 1 stundu nedēļā!
Zivs pūst no galvas!

A. 17/11/2016 14:16

Izlasīju komentāru.
Mūsu skolā tāpat , tehnoloģijas tikai izredzētajiem un atskaitēm.
Vai tas ir normāli, ka praktiski visas mūsu MK skolotājs ir nopirkušas mājās krāsu printerus , skanerus , dažas arī laminēšanas ierīces , lai sagatavotu izdales un uzskates materiālus stundām?
Skolā vairāki krāsu printeri , jaunāko dabūjām par Maxima uzlīmēm , bet mācību materiālus izdrukāt nevar - nebūšot pulvera , kad jādrukā skolas dokumenti!
Un pēc tam mācību pārzine un direktore stāsta un rāda studentiem , cik mūsu skolā prasmīgi skolotāji strādā!
Ja kaut 5 eiro piemaksātu , būtu nauda pulverim. Nē, minimālā alga un nepilna skoldze!

Pēdējo reizi atjaunota 13.decembrī, 2017, 15:03