Afiša (14. dec - 20. dec)

Jauniešu iniciatīvu projekts „Mārtiņdienas maskas”

Sākums Izglītība Skolas Jauniešu iniciatīvu projekts „Mār...

2016. gada 16. novembris

Novembra sākumā Rīgas Kultūru vidusskolas skolnieces – Ambera Timmonsa un Anžela Kuzņecova –  realizēja jauniešu iniciatīvu projektu „Mārtiņdienas maskas”.  Projekta mērķis bija popularizēt latviešu tradicionālās maskas.

Oktobra beigās, kad notiek Helovīna vakars, daudzās skolās ir mošķu ballītes. Visbiežāk jaunieši iegādājas veikalu plauktos atrodamās maskas, taču mūsu ideja bija sarīkot skolā masku darbnīcu, kur katrs, kas to vēlētos, varētu savu masku uzšūt pats. Pateicoties Rīgas jauniešu centra „Kaņieris” organizētajam Jauniešu iniciatīvu konkursam, mums izdevās iegūt finansējumu masku darbnīcas materiālu iegādei.

6. novembra pēcpusdienā, Rīgas Kultūru vidusskolā rosījās dažāda vecuma  skolēni. Lielākie paši, bet mazākie ar vecāku palīdzību, izgatavoja sev maskas. Daudzi izvēlējās šūt putnu un zvēru maskas, kas arī pilnībā atbilst latviešu maskošanās tradīcijai. Masku šūšanas darbnīcas darbojās  četras stundas, un maskoties gribētāji nomainīja viens otru – kad vieni jau darbu bija pabeiguši, ieradās citi, un šūšana atkal sākās no jauna. Liela daļa paguva maskas uzdarināt turpat uz vietas, citi  pabeidza šūšanu mājās. Liels ir mūsu gandarījums par to, ka divu vienādu masku nebija, katrs savā darbā ieguldīja savu izdomu un šūšanas prasmi.

10. novembrī – Mārtiņdienā, Rīgas Kultūru vidusskolā notika masku gājiens, kurā piedalījās skolēni, kas bija darbnīcās izgatavojuši sev maskas.  Mārtiņbērni – tā Mārtiņdienā sauc masku gājiena dalībniekus, apciemoja 1. klases – uzdeva mīklas, kopīgi gāja rotaļās un sadancoja. Tā bija jautra un interesanta pieredze gan tiem, kas bija paslēpušies aiz maskām, gan tiem, pie kuriem nomaskotie skolasbiedri atnāca ciemos.

Līdz šim mūsu skolā nav bijuši Mārtiņdienas masku gājieni, taču pateicoties šim projektam, ir iedibināta jauna tradīcija. Tagad novembra sākumā,  zombiju un mūmiju vietā, pa skolu staigās Mārtiņbērni, pašu darinātās maskās. Projekta realizētāju vārdā sakam paldies skolotājām Ievai Bērziņai, Sandrai Liepai un Aijai Dukurei, kuras mūs ļoti atbalstīja un palīdzēja projektam notikt. Paldies visiem bērniem, jauniešiem un vecākiem, kas apmeklēja darbnīcu un azartiski iesaistījās masku šūšanā! Paldies Rīgas jauniešu centram „Kaņieris” par atbalstu mūsu idejai un ticību mums pašiem, ka spēsim savu ideju īstenot!  Aicinam arī citus Rīgas jauniešus piedalīties šajā konkursā un realizēt savas ieceres!

Projekts tiek īstenots Jauniešu iniciatīvu konkursa ietvaros ar Rīgas jauniešu centra  "Kaņieris" un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta atbalstu.

Tekstu sagatavoja Ambera Timmonsa

Pēdējo reizi atjaunota 13.decembrī, 2017, 15:03