Afiša (25. apr - 1. maijs)
Parakstīties uz jaunumiem

Ievadi savu e-pasta adresi, lai parakstītos uz jaunumiem

Parakstīties

Jēkaba Nīmaņa grāmatas “Jābūtība. Latvju jaunatnes stāja, kādu es to iedomājos” atvēršanas svētki(1)

Teksta izmērs: A A A

 
Sākums Izglītība Pedagogiem Jēkaba Nīmaņa grāmatas “Jābūtība....

2016. gada 26. oktobris

Jēkaba Nīmaņa grāmatas “Jābūtība. Latvju jaunatnes stāja, kādu es to iedomājos” atvēršanas svētki notiks 2016. gada 11. novembrī plkst.16.00 P. Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā Rīgā Antonijas ielā 1.

Jēkabs Nīmanis dzimis 1892. gada 22. jūlijā Priekuļu pagasta "Ņīmaņos”, un pieder tai latviešu inteliģences paaudzei, kuras dzīve sākusies vēl 19. gadsimta beigu patriarhālajā sētā ar tās daudzajiem latviešu tradicionālās konservatīvās kultūras elementiem, mātes stāstītajiem stāstiem par senču likteni un vēsturi, kas sēja bērnā pirmos neaizmirstamus iespaidus. Atstāstot ārsta paša vārdiem "pakāpeniski aizstāja viņam ne vien Bībeli un pusbībeli, bet arī zēna fantāzijā balto Dieviņu, iekvēlinot viņā latvisko garu. Pusaugu zēnu ietekmēja ne tikai mātes nostāsti. Viņa dvēseli saistīja arī skaistā Vidzemes daba ar tāluma miglā tīto Zilo kalnu, kas viesa zēnā svētbijības sajūtu.
Nīmanis bija praktizējošs ārsts (arī Raiņa un Aspazijas), profesors, domātājs, kurš uzrakstījis un Medicīnas vēstures muzejam novēlējis 12 apjomīgus manuskriptus par nozīmīgām cilvēka un viņa veselības problēmām, kas savstarpēji ir cieši saistītas ar cilvēka psihisko stabilitāti un labsajūtu. 10. sējumam dots nosaukums “Jābūtība. Latvju jaunatnes stāja, kādus es to iedomājos”. Tā ir grāmata, kas pamato latviskuma jēgu, nonākot pie secinājuma, ka latvietim jāapzinās, ka latviskums ir vienreizēja identitāte. Ja tā ir ievainota un būtībā slima, tad jauniešiem vispirmām kārtām nepieciešama latviskuma apzināta ieaudzināšana, gan garīga aprūpe situācijā, kad cilvēks ir zaudējis savu identitāti vēlākos gados.


Apcietinājumā un trimdā radītā pārliecība ietver sevī ticību:

1) cilvēka nezūdamībai, jo fiziskā un psihiskā daļa kā matērijas un enerģijas paveidi ir Visuma matērijas un enerģijas sastāvdaļa;

2) sapratnei, ka tautai ir sava īpaša dvēsele un vienota gara pasaule, kuru veidojusi pagātne un turpina veidot tagadne;

3) humānai demokrātijai, tās idejai cilvēku absolūtai brīvībai, brālībai, vienlīdzībai, patiesībai un mīlestībai cilvēku dzīves un sadzīves augstākajam mērķim. 


J. Nīmanis uzskatīja, ka šai latviskajai reliģijai, kuras pamatā ir humānā nacionāli demokrātiskā ētika, latviskā kultūra, tiklab senlatviešu, kā vienotās dzīvās latviešu nācijas, jābūt reālai ar prātu aptveramai un ar sirdi apjaušamai.
Lai tas notiktu, cilvēkam ir jāsakārto sava vērtību un zināšanu sistēma par latviskumu, piederību latviskajai pasaulei sava jābūtība.

Viņaprāt latviskums ir vienota latviska reliģija, kas dibinās uz mūsu tautas un mūsu senču ticējumiem, uz mūsu senču materiālo un garīgo kultūru, senču dzīves, sadzīves un darba filozofiju, senču ētiku, kas visa laika gājumā latvju tautai ir palicis kā relikvija kā svētums: “Mums ir tautas un senču rakstītie vēsturiskie nacionālās sirdsdegsmes pilnie ētikas kodeksi, kurus nevarēja sagraut nedz vergu laiki, nedz 1. un 2. pasaules karš, kas gan dzīvo tautu samazināja vairāk par ½ miljoniem līdz ar materiālām un garīgām vērtībām, bet atlikušās tautas iekšējais garīgais stiprums kā mūžīgi dzīvinošais un vienotais spēks pastāv un pastāvēs, kamēr vien pastāvēs latviešu tauta un Latvijas valsts.”

 

Eva Mārtuža
Ētikas Tilts Latvijā valdes priekšsēdētāja

 
 

Komentāru pievienošana

Vārds

E-pasts

Komentārs

Ievadiet attēlā redzamo kombināciju

Ieva Bondere, ieva.bondere@inbox.lv 07/11/2016 14:57
 

Pateicoties Jūsu ierakstam, palūdzu muzejam iepazīties ar šo un vēl dažiem Nīmaņa manuskriptiem. Ļoti, ļoti spēcīga personība. Un liktenis - ne mazāk pārdzīvojumiem bagāts kā redzētais Melānijas hronikā.
Arī jaunais komponists Jēkabs Nīmanis savu vārdu ieguvis, pateicoties vectēva brālim Jēkabam Nīmanim. Ļoti bagāta dzimta!

 
Pēdējo reizi atjaunota 24.aprīlī, 2018, 21:18
Adrese: Krišjāņa Valdemāra iela 5, Rīga, LV-1010, Latvija
Tālrunis: 67026816, E-pasts: iksd@riga.lv
Top.LV
www.e-skola.lv