Afiša (24. nov - 30. nov)

Brīvprātīgā darba programmas projekta IZ-SPĒLE īstenošana Rīgas Valda Avotiņa pamatskolā – attīstības centrā

Sākums Izglītība Skolas Brīvprātīgā darba programmas proj...

2015. gada 1. jūnijs

Rīgas Valda Avotiņa pamatskolā – attīstības centrā gandrīz 50%  izglītojamo nāk no sociālā riska ģimenēm: ar sliktiem materiālajiem apstākļiem, vecāku atkarības problēmām, regulāru bērnu pamešanu novārtā un vardarbību ģimenēs.

Kombinējoties ģimenes vides nelabvēlīgajiem apstākļiem un izglītojamo mācīšanās traucējumiem, lielai daļai pusaudžu tiek novērots  pazemināts pašvērtējums un  izolēšanos no sabiedrības pozitīvajām aktivitātēm. Šiem pusaudžiem raksturīga agra iesaistīšanās deviantās uzvedības formās.

Sadarbojoties ar mag. paed., režisori L. Smildziņu tiek piesaistīti brīvprātīgo darbam dažādu izglītības iestāžu studenti, kuri apguvuši improvizācijas  teātra spēļu metodes. Divas reizes mēnesī (2 stundu garumā) brīvprātīgie darbojās ar pusaudžu mērķgrupu (5.- 8.klašu skolēniem, projekta pieteikumā bija plānoti 10 pusaudži, bet interesi izrādīja lielāks izglītojamo skaits, tāpēc dalībnieku skaitu palielinājām.) kopā ar skolas atbalsta personālu (sociālo pedagogu un/vai psihologu).

Brīvprātīgo galvenie darba uzdevumi ir vadīt improvizācijas teātra nodarbības un organizēt improvizācijas teātra izrādes apmeklējumu, kā arī  organizēt projekta noslēguma pasākumu.

Improvizācijas teātra spēles ir lieliska iespēja pusaudžiem uzlabot savstarpējās komunikācijas prasmes, izspēlēt savu negatīvo un sāpīgo pieredzi, sajust vienaudžu atbalstu, redzēt, ka jebkurai situācijai var būt dažādi risinājumi.  Tādā veidā gūstot apliecinājumu, ka viņi ir spējīgi pilnvērtīgi iekļauties sabiedrībā un sasniegt savā dzīvē vairāk, pat ja viņiem  mācīšanās traucējumu dēļ ir ierobežotas spējas un ir nelabvēlīga sociālā vide mājās. Personīgā izaugsme sekmē izglītojamo karjeras izvēli, iekļaušanos darba tirgū un sabiedrībā kopumā. Paralēli pusaudžiem ir iespēja iepazīties ar brīvprātīgajiem studentiem, kuri ir radoši, pašapzinīgi un motivēti izglītoties, tādā veidā pozitīvi ietekmējot projekta pusaudžu mērķgrupas dzīves uztveri un vērtības.

Svarīga nozīme nodarbību laikā bija tējas pauzēm, jo šajā neformālajā laikā pusaudžiem bija iespēja komunicēt ar studentiem, saņemt emocionālu atbalstu, ieskatu par izglītības nozīmi un brīvā laika saturīgas pavadīšanas iespējām.

Projekts tika uzsākts 30.03.2015. un turpināsies līdz 31.12.2015.

Pirmais projekta posms ir noslēdzies un tika veikta brīvprātīgo un pusaudžu aptauja.

Brīvprātīgie informāciju guva no pasniedzējas Ligitas Smildziņas, kā arī no saviem kolēģiem, kuri iesaistīti šajā projektā. Iesaistīties brīvprātīgo programmas projektā studentus motivēja personiskā vēlme pēc pieredzes papildināšanas darbībā ar bērniem, papildināt improvizācijas meistarklašu vadīšanas pieredzi. Iespēja redzēt kā improvizācijas tehnika palīdz bērniem, kuriem ir grūtības uzvedībā un saskarsmē.

Studentus iedvesmoja bērnu citādais skatījums uz dzīvi, bērnu spontanitāte un vienkāršība. Lielu prieku sagādāja redzēt bērnu izaugsmi.

Projekta pusaudžu grupas skolēni norāda, ka improvizācijas teātra nodarbības viņiem palīdzējušas attīstīt radošumu, iztēli, sadarboties ar citiem, nebaidīties no citu pieskārieniem, izteikt savu viedokli. Tējas pauzēs skolēniem patīk sarunas un kopības sajūta.  Katrā nodarbībā līdzdarbojās skolas sociālais pedagogs, kurš, pēc bērnu sniegtajām atbildēm, deva drošības sajūtu, kas ļāva atbrīvoties un nebaidīties kļūt smieklīgam.

Prieks, ka nākamajā projekta darbības posmā vēlas piedalīties visi improvizācijas teātra grupā iesaistītie pusaudži.

Brīvprātīgā darba programmas projekts IZ-SPĒLE Rīgas Valda Avotiņa pamatskolā – attīstības centrā tiek finansēts Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sabiedrības integrācijas programmas ietvaros.

Informāciju sagatavoja:
Rīgas Valda Avotiņa pamatskolas – attīstības centra projekta IZ-SPĒLE koordinatore metodiķe Jolanta Āboltiņa

Pēdējo reizi atjaunota 23.novembrī, 2017, 16:36