Introvertās mākslas festivāla AD LUCEM atklāšanas koncertā - sievietes ceļš pie Dieva senos Rietumu un Austrumu dziedājumos

Sākums Kultūra Jaunumi Introvertās mākslas festivāla AD ...

2013. gada 4. jūnijs

Introvertās mākslas festivāla AD LUCEM Atklāšanas koncertā 24. jūlijā 20:00 Rīgas Sv. Jāņa evaņģēliski luteriskajā baznīcā pirmo reizi Latvijā uzstāsies pasaulē atzītais starpkultūru mūzikas ansamblis “Sarband” ar programmu “VOX FEMINAE”. Savukārt 25. jūlijā 19:30 Kuldīgas Sv. Annas evaņģēliski luteriskajā baznīcā šī programma skanēs bezmaksas koncertā.

Programma “VOX FEMINAE” ir sievietes ceļš pie Dieva, kas tērpts senās un tradicionālās sakrālās mūzikas formās, saplūstot Rietumu un orientālās mūzikas skaņu pasaulēm. Programmā dzirdēsim agrīnās Austrumu kristīgās baznīcas dziedājumus – divu leģendāru viduslaiku sieviešu (gaišreģes, komponistes, rakstnieces un diplomātes Bingenas Hildegardes (12.gs.) un Zviedrijas Brigitas (14.gs.)) misticisma apdvestos korāļus un himnas, Ziemeļzviedrijas garīgās tautas melodijas, arābu mutvārdu tradīciju, kā arī unikālos agrīnās polifonijas dziedājumus, kas iemūžināti spāņu Las Huelgas klostera dižciltīgo un izglītoto mūķeņu rokrakstos. Tās izpildīs izcilās dziedātājas – zviedriete  Miriama Andersena, libāniete Fadija Elhāge (Fadia El-Hage) un ansambļa „Sarband” mākslinieciskais vadītājs Vladimirs Ivanovs (perkusijas un muzikālais pavadījums).

Ansambli „Sarband” 1986. gadā dibinājis ievērojamais bulgāru izcelsmes vācu muzikologs Vladimirs Ivanovs perkusionists, lautas spēles un baroka mūzikas speciālists. “Sarband” nozīmē „savienot”, Tuvo Austrumu mūzikas teorijā apzīmējot saiti starp divām kompozīcijām. Ansambļa mākslinieciskais moto un specifika ir savienot Austrumu un Rietumu kultūras, rast kopīgo un izcelt atšķirīgo. Viņu veidotās programmas savieno laikmetu zīmes un nozīmes, personības vēsturiskā un mūsdienu kontekstā, sadarbojoties ar plaša spektra Rietumeiropas un  dažādu austrumtautu instrumentu spēles un orientālās mūzikas speciālistiem. Vladimirs Ivanovs ir studējis mākslas vēsturi, teātra mākslu un muzikoloģiju Ludviga Maksimiliāna universitātē Minhenē (Vācija), lautas spēli un vēsturiskā izpildījuma mākslu Bāzeles Schola Cantorum (Šveice) un Mūzikas augstskolā Karlsrūē (Vācija), tagad arī daudzu mūzikas augstskolu vieslektors. Viņa īpašā interese ir orientālās un rietumu mūzikas sasaistes izpēte, jūdaisma, kristietības un islāma izpausmes mūzikas formās, pagātnes kultūra mūsdienu mākslas skatījumā.

Fadija Elhāge ir dzimusi Libānā, savu muzikālo karjeru viņa uzsāka 14 gadu vecumā kā dziedātāja, kam sekoja aktrises karjera Libānas televīzijā un filmās. Ieguvusi psiholoģijas grādu Libānas Universitātē, viņa emigrēja uz Vāciju, kur studēja vokālo mākslu Riharda Štrausa konservatorijā Minhenē. 1994. gadā Fadija atgriezās Libānā un pašlaik starptautiskajā mūzikas apritē ir novērtēta kā viena no vadošajām arābu pasaules dziedātājām. Viņa ir to dažu reto dziedātāju vidū, kuras spēj apvienot Rietumu un Tuvo Austrumu klasiskās mūzikas tradīcijas. Viņas brīnišķīgās alta balss repertuārs ietver klasisko arābu mūziku un Eiropas mūziku no viduslaikiem līdz mūsdienām.

Mirjama Andersena ir dzimusi Zviedrijā un pēc viduslaiku arfas spēles, notācijas un interpretācijas mākslas studijām Bāzeles Schola Cantorum (Šveice) ir ļoti pieprasīta kā augsta līmeņa mūziķe visu viduslaiku mūzikas stilu izpildījumos. Mirjama pavada savus solo dziedājumus uz gotu arfas, viņas repertuārā paralēli baroka ārijām un lautas mūzikai ir arī tādi mūsdienu komponisti kā Džona Keidžs, Stīvs Reihs un Eriks Satī. Andersena aktīvi koncertē dažādās pasaules valstīs, piedalījusies skatuves uzvedumu projektos Zviedrijā, Vācijā, Šveicē un Austrijā, viņas baroka mūzikas CD ierakstu skaits sasniedzis jau divus desmitus. Kopš 1999. gada Mirjama ir ansambļa „Sarband” dalībniece. Viņas īpašā mīlestība uz zviedru tradicionālo mūziku mudināja pievērsties arī raga spēles mākslai un 2007. gadā iegūt riksspelman – tautas mūzikas meistara titulu.

Pašā šīs vasaras pilnbriedā no 24. līdz 27. jūlijam, jau divadsmito reizi uz koncertiem Rīgā, Gulbenē un Kuldīgā aicinās Introvertās mākslas festivāls „Ad Lucem”. Festivāla koncertos izcili Latvijas un ārvalstu mūziķi – Latvijas Radio koris, Rietumu un Austrumu mūzikas ansamblis „Sarband”, ērģelnieks Atis Stepiņš un īpašais šī gada festivāla viesis – izcilais franču čellists Anrī Demarkets – aicinās apstāties un piedzīvot brīnišķīgas muzikālas atklāsmes cilvēka garīguma meklējumos.

Introvertās mākslas festivāls AD LUCEM notiek kopš 2002. gada – tā ir mākslas radīta telpa, kas sniedz patvērumu no ikdienas steigas un stresa, miera un harmonijas oāze, kurā var ieklausīties skaņās, klusumā un sevī, sastapt ceļabiedrus un gūt iedvesmu. AD LUCEM latīņu valodā nozīmē UZ GAISMU, kas festivāla kontekstā apzīmē radošumu un gaismu ikvienā cilvēkā. Sadarbībā ar izciliem māksliniekiem festivāls piedāvā augstvērtīgus koncertus, kuru raksturīgā iezīme ir īpašais introvertās mākslas fenomens. Tas aicina ikvienu pievērsties savai iekšējai pasaulei, meklēt būtisko un atklāt sevī dabiski mītošo garīgumu.

Festivālu atbalsta Rīgas dome un Valsts Kultūrkapitāla fonds. Plašāka informācija Introvertās mākslas festivāla interneta mājas lapā www.adlucem.lv

Sandra Zandberga,
Introvertās mūzikas festivāla direktore