Muzeju nakts 2013 norises Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā

Sākums Kultūra Jaunumi Muzeju nakts 2013 norises Latvija...

2013. gada 15. maijs

18. maijā, Muzeju naktī, Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā (LNVM) un  tā nodaļās varēs piedalīties pasākumos, izzināt muzejus krājumus gida pavadībā vai apskatīt izstādes. Muzeju dienā ieeja LNVM un tā nodaļās bez maksas!

Rīgas pilī
Plkst. 12.00
Pasākums bērniem: „Ko stāsta 100 Latvijas vēstures relikvijas?”
Pasākuma laikā galvenie stāstītāji būs izcilie izstādes “100 Latvijas vēstures relikvijas” eksponāti. Mazajiem izstādes apmeklētājiem būs iespēja spēlēt lielo priekšmetu loto un risināt dažādus vēstures uzdevumus.
Plkst.14.00
Ekskursija izstādē „100 Latvijas vēstures relikvijas” un tikšanās ar Vēstures departamenta Etnogrāfijas nodaļas vadītāju Ilzi Ziņģīti.
Plkst. 19.00 – 01.00
- Iespēja apskatīt jaunatklāto izstādi „100 Latvijas vēstures relikvijas” un tikties ar arheologiem, etnogrāfiem, numismātiem u.c. muzeja speciālistiem.
- Akcija - „Nāc un nobalso par savu izcilāko Latvijas vēstures relikviju!”.
- Rīgas Kultūru vidusskolas audzēkņu zīmējumu izstāde „Rīgas pils: vakar, šodien, rīt”.

Ārpus Rīgas pils
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja veidotās izstādes Muzeju naktī skatāmas arī ārpus muzeja:
- izstāde „Latviešu vispārīgiem dziesmu svētkiem – 140” Saeimas bibliotēkā;
- izstāde „Valsts prezidenta institūcijai – 90” Valsts prezidenta kancelejā.

Muzeju nakts „Dauderos”
18. maijā no plkst. 19.00 līdz 19. maija plkst. 01.00 „Dauderos” apmeklētāji varēs dejot, sportot, zīmēt, skatīt modes skates un zīmējumus, kā arī iesaistīties citās nodarbībās sadarbībā ar BJC „Laimīte”, Rīgas Dabaszinību skolu, SRAC „Saule” un bērnu TDA „Dzirkstelīte”.
Šajā laikā apskatāma arī izstāde „603 kilometri”, ko veidojis Sociālās rehabilitācijas un aprūpes centrs „Saule” sadarbībā ar Igaunijas un Lietuvas sadraudzības centriem.
Plkst. 19.00, 20.00, 21.00, 22.00 un 23.00 „Dauderi” piedāvā aplūkot muzeja ekspozīciju gida vadībā.

Muzeju nakts Āraišos ar moto „Vēro, klausies, baudi zaļi!”
Āraišu arheoloģiskais muzejparks Muzeju naktī piedāvā plašu programmu:
plkst. 19.00-19.30
zoologs Vilnis Skuja stāstīs par bebriem.
plkst. 20.00
Cēsu 1.pamatskolas zēnu koris sniegs nelielu koncertu.
plkst. 20.30-21.00
varēs klausīties Amatas mednieku stāstus.
plkst. 20.30 -
arunas par mežu un tā nozīmi Āraišu ezerpils iedzīvotāju ikdienā.
plkst. 23.00 – līdz rītam
Meža dziesmu izdziedāšana un meža mīklu minēšana.
plkst. 19.00 līdz plkst. 01.00

no dažādiem mežā atrodamiem dabas materiāliem varēs gatavot latvju zīmes, un arī aplūkot šo darinājumu izstādi, skatīt Amatas novada mednieku trofeju izstādi.
Bērni varēs piedalīties zīmējumu konkursā„Lielākais Āraišu apkārtnes bebrs”. Šīs aktivitātes organizētas sadarbībā ar Cēsu profesionālo vidusskolu.
plkst. 22.00-23.00
Nakts orientēšanās Meitu salā „Pa akmens laikmeta mednieka pēdām”(ģimeņu un draugu komandām līdz 18.05. plkst. 20.00 iepriekš jāpiesakās. Komandas ekipējums: abās distancēs trasē līdzi jāņem vismaz viens lukturītis un apģērbs atbilstoši laika apstākļiem.) Pasākums notiks sadarbībā ar Amatas jauniešu organizāciju „Nītaureņi”.
no plkst. 22.00
„Nakšņo Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā!”
Pirmo reizi Muzeju nakts apmeklētājiem piedāvā iespēju nakšņot Āraišu arheoloģiskā muzejparka teritorijā (saskaņā ar muzejparka iekšējās kārtības noteikumiem). Līdz 17.05. iepriekš jāpiesakās pa tālruni 64107080 vai e-pastu araisi@history-museum.lv. Līdzi jāņem sava telts.
Muzeju naktī ieeja Āraišu arheoloģiskajā muzejparkā bez maksas!

LATVIJAS NACIONĀLAIS VĒSTURES MUZEJS (LNVM)
ir trešais vecākais muzejs Latvijā un vienīgais Latvijas vēstures muzejs pasaulē. Kopš dibināšanas 1869. gadā, LNVM ir kļuvis par lielāko latviešu tautas muzejisko vērtību krātuvi - tā kolekcijās ir vairāk nekā miljons priekšmetu: arheoloģiskajos izrakumos iegūtas senlietas, rotu un monētu depozīti, tautastērpi, tradicionālie darbarīki, tautas lietišķās mākslas darinājumi, sadzīves priekšmeti, fotogrāfijas, dokumenti, kartes, gravīras, gleznas u. c. Latvijas vēstures liecības.
Muzeja misija ir Latvijas valsts un tautas interesēs vākt, saglabāt, pētīt un popularizēt Latvijas un pasaules garīgās un materiālās kultūras liecības no vissenākajiem laikiem līdz mūsdienām, kam ir arheoloģijas, etnogrāfijas, numismātikas, vēstures vai mākslas vēstures nozīme.
LNVM īsteno izstāžu darbību Latvijā un ārvalstīs, veic pētniecisko darbību, organizē konferences un seminārus, sadarbojas ar Latvijas skolām, iestādēm, izdod rakstu krājumus un citas publikācijas.
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja nodaļas ir Āraišu arheoloģiskais muzejparks un „Dauderi”.

Papildu informācija:
Irīna Zeibārte, LNVM direktora vietniece zinātniskajā darbā