Afiša (19. apr - 25. apr)

Lietuviešu folkloras teātra izrāde „Jau saulīte“ viesojas Rīgā

Sākums Kultūra Jaunumi Lietuviešu folkloras teātra izrād...

2013. gada 18. aprīlis

Nākamā gada 1. janvārī lietuvieši svinēs literatūras klasiķa Kristijona Donelaiša 300 gadu jubileju. Kaimiņi jau iesākuši pieminēt šo gadskārtu skolās un dažādos kultūras pasākumos. Viens no jubilejas programmas darbiem ir realizēts un tiek piedāvāts skatītājiem gan pašā Lietuvā, gan ārzemēs, īpaši tur, kur dzīvo lietuviešu diaspora – tā ir folkloras teātra izrāde „Jau saulīte”. Rīgas Latviešu biedrības Lielajā zālē tā tiks izrādīta  sestdien, 20. aprīlī, plkst.17.00.

Folkloras izrāde „Jau saulīte“ veidota četrās daļās ar K.Donelaiša poēmas „Gadalaiki“ tekstu izvilkumiem un ievīta bagātīgā Prūsijas Lietuvas tautas paražu, dziesmu, deju, mūzikas un citu folkloras žanru audumā. Uz skatuves dinamiski griežas visu gadalaiku darbu, svētku kaleidoskops, kurā skan gan jautras, gan dramatiskas notis, izpaužas Prūsijas lietuvieša raksturs – čakls un lepns, sirsnīgs un viesmīlīgs, ar protestantisku atturību un vaļsirdīgu lietuvieša dabas izjūtu.

Ap pussimts dažādu paaudžu amatieru izpildītāju (režisores vadīto ansambļu „Vorusnele“ un „Alka“ dalībnieki) ir iedziļinājušies K.Donelaiša dzejas pasaulē, izjutuši heksametra ritmu, ģērbušies rekonstruētos 18. – 19. gadsimtu krāšņos tērpos, cieņā pret dižo klasiķi un savu tautas kultūru, rada iemīļotos gan nopietnos, gan komiskos personāžus un interpretē dzejas filozofisko saturu.

Scenārija autore un režisore Daļa Kiseļūnaite kā zinātniece pati daudzus gadus pēta Mazās Lietuvas valodu un etnogrāfiju, jaunībā studējusi teātra mākslu, ir apvienojusi abas profesijas ar mērķi atvērt mūsdienu cilvēka skatu uz K.Donelaiša izteiktām domām un viņa mākslu. Viņa ir pārliecināta, ka klasiķa darbs nemaz nav novecojis, daudzi tā aspekti mūsdienās ir pat ļoti aktuāli, bet mākslinieciskās formas un bagātās valodas saskaņa lietuviešu literatūrā vēl nav pārspēta.

Režisores idejas centrā – harmonija starp Dievu, dabu un cilvēku – kas mūsdienās bieži vien ir izjaukta un daudzi no mums ilgojas pēc tās. Izrādē vadošo līniju vada personāžs, kura nav poēmas tekstā – mācītājs, kurš pamāca, bar un mierina savas „aitiņas“ ar mīlestību teikdams: „Ak, lietuvieši, jūs mani brālīši“... Tā ir paša Kristijona Donelaiša, dzejnieka un luterāņu mācītāja balss. Šo lomu izpilda mācītājs Jonas Liorančas.

ASMetai13-01-18 333.jpg

Izrādē uz skatuves skan reti dzirdamas lietuviešu luterāņu dziesmas, kuras Prūsijas Lietuvā tiek dziedātas līdz pat šai dienai, kā arī pirmās lietuviešu grāmatas autora Martīna Mažvīda korālis. Prūsijas lietuviešu arfu spēlē tās meistars Antanas Butkus, skan arī citi viņa zinātniski rekonstruēti Mazās Lietuvas instrumenti. Uz aprakstu pamata radīta arī izrādes horeogrāfija (autore Jūrate Čapaite), scenogrāfijas autore – ilggadējā ansambļa „Vorusnele“ audzēkne Austēja Znaidauskaite.

Aicinām visus baltu kultūras cienītājus – gan lietuviešus, gan latviešus, jo folkloras teātris ir tas žanrs, kuram pat radniecīgas valodas barjera nevar būt traucēklis.

Informāciju sagatavoja:

RLB reklāmas un informācijas koordinatore
Zinta Gugane
E-pasts: zinta.gugane@rlb.lv