Rīgas saksofonu kvartets un Kriss Bītijs

Sākums Kultūra Jaunumi Rīgas saksofonu kvartets un Kriss Bītijs

2011. gada 3. maijs

ASV kultūras dienu ietvaros piektdien, 13. maijā plkst. 19.00 Latvijas Mūzikas akadēmijas Lielajā zālē aicinām uz Rīgas Saksofonu kvarteta un amerikāņu saksofonista Krisa Bītija /Chris Beaty/ koncertu. Koncerta programmā iekļauti klasiskās mūzikas pārlikumi saksofonu kvartetam, mūsdienu Latvijas un ASV komponistu mūzika saksofonu kvartetam un kvintetam - skanēs J. S. Baha, P. Goldsteina , R. Dubras, N. Gothema, R. Hercoga, R. Peka, Dž. Kellija un citu komponistu darbi. Biļešu cena Ls 3; pensionāriem, studentiem, skolēniem, uzrādot apliecības – Ls 2. Biļetes iegādājamas Biļetes Biļešu Paradīzes kasēs, www.bilesuparadize.lv vai stundu pirms koncerta norises vietā.

Koncertu  atbalsta ASV vēstniecība Latvijā, JVLMA

Dažas dienas pirms koncerta Rīgā saksofonistu saspēli būs iespējams dzirdēt arī ārpus galvaspilsētas: otrdien, 10. maijā plkst. 18.00 Balvu mūzikas skolā /Ieeja brīva/ un trešdien, 11. maijā plkst. 18.00 Talsu mūzikas skolas K. Amendas kamerzālē /Ieeja brīva/. Aicināti visi!

Īpašais viesis Kriss Bītijs ir Austrumu Ņūmeksikas Universitātes asociētais profesors, vada džeza studiju programmu, ir saksofona spēles un saksofonu kvarteta pedagogs, kā arī lasa vairākus izvēles lekciju kursus mūzikas teorijā un vēsturē. Izveidojis džeza ansambļus Faculty Jazz Players unHigh Winds Jazztet, kā arī iedibinājis Austrumu Ņūmeksikas Universitātē ikgadējo džeza festivālu. 2009. gadā, sadarbībā ar Berta Doltona /Bert Dalton/ trio, izdevis savu pirmo soloalbumu ar nosaukumu Sax in Santa Fe.

Kriss Bītijs aktīvi iesaistījies Ziemeļamerikas Saksofonu Apvienībā, darbojas kā praktiskais konsultants Apvienības darbā un uzstājas tās organizētajās konferencēs. Viņa koncerti guvuši atsaucību gan klasiskās mūzikas, gan džeza cienītāju vidū.

Papildus plašajai koncertdarbībai un pedagoga darbam Kriss Bītijs bieži tiek pieaicināts darbam dažādu konkursu žūrijas komisijās, darbojas arī kā diriģents. Kā džeza mūziķis viņš uzstājies kopā ar labākajiem džeza orķestriem ASV, kā arī sniedzis neskaitāmus koncertus kopā ar simfoniskajiem orķestriem. Ražens ir arī viņa komponētās un aranžētās mūzikas klāsts – to skaits sniedzas pāri 40 kompozīcijām džeza kombo un saksofonu kvartetam.

Pateicoties Fulbraita stipendijai, šajā akadēmiskajā gadā Kriss Bītijs ir Latvijas Mūzikas akadēmijas mācībspēks.

RĪGAS SAKSOFONU KVARTETS /RSK/ dibināts 1992. gadā un tieši ar tā darbību ir aizsākusies akadēmiskā saksofona ēra latviešu mūzikā. Pašreizējais kvarteta sastāvs  kopā ir kopš 2009. gada. Vienīgais no pirmās dienas līdz šodienai kvartetā palicis tā izveidotājs Artis Sīmanis.

RSK darba lauks ir ne tikai koncertzāles, bet arī Latvijas skolas, baznīcas, dažādu firmu prezentācijas, izstāžu atklāšanas. Par aktīvu koncertdarbību un augstu māksliniecisko sniegumu 1999. gadā kvartets saņēmis Lielo Mūzikas balvu. Kvartets uzstājies arī Norvēģijā, Zviedrijā, Dānijā, Somijā, Igaunijā, Krievijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Austrijā, Vācijā, Portugālē, Kanādā, Ķīnā, ASV, Francijā, Horvātijā, Slovēnijā, Rumānijā, Bulgārijā, Itālijā un Izraēlā. RSK piedalījies tādos starptautiski nozīmīgos mūzikas festivālos kā Probaltica /Polija/, Jazz Kaar /Igaunija/, Rainbow Jazz /Igaunija/, Upbeat /Norvēģija un Zviedrija/, Baltijas Kultūras festivāls /Somija/, Pārsteidzošā Latvija /Francija/, Pasaules Saksofonistu kongresā Monreālā 2000.gadā un Ļjubļjanā 2006. gadā. pārstāvējis Rīgu tās kultūras dienās Varšavā, Porto, Lībekā un Prāgā.

RSK ir kā centrālā ass Starptautiskajam Saksofonmūzikas festivālam Saxophonia, kas 2011. gada februārī jau septīto reizi norisinājās Latvijā.

Ar savu spēli RSK guvis atzinību gan publikas, gan kritiski noskaņotu speciālistu vidū: būdams demokrātisks izvēlētajā stilistikā un ietiepīgi cerīgs profesionālās prasmes izkopšanā, pilnveidojot skanējuma nianses un meistarību. Ne mazsvarīgu lomu līdzspēlējusi arī iesīkstējušo stereotipu laušana par saksofonu kā tīri džezisku instrumentu. Pierādījums? Dažādais repertuārs: J.S. Baha, Dž. Gabrieli, G.F. Hendeļa, B. Marčello skaņdarbu pārlikumi saksofonu kvartetam no vienas puses, 20. un 21. gs. saksofona orģinālmūzika /Andrew Poppy, Gabriel Jackson, Carleton Macy, Joe Cutler, Perry Goldstein u.c./ no otras, bet trešā puse saistīta ar aizraujošajiem Latīņamerikas deju ritmiem un asociatīvi līriskajām melodijām, kurās klausītājus ieved izcilā argentīnieša Astora Pjacollas mūzika. Ir arī ceturtā puse: pasaulē labi pazīstamo džeza komponistu (Dž. Gēršvina, D. Gilespija, D. Elingtona, F. Vūdsa, M. Movera un daudzu citu džezistu) šedevru aranžējumi un orģinālkompozīcijas. Nozīmīgu vietu RSK repertuārā ieņem latviešu komponistu orģinālmūzika saksofonam (Rihards Dubra, Ilze Arne, Alvils Altmanis, Selga Mence, Vineta Līce, Kārlis Lācis, Pēteris Butāns, Ēriks Ešenvalds), kas rakstīta tieši šim sastāvam. Daļa no šīm kompozīcijām iekļauta RSK diskā Mirabo tilts, kas ierakstīts kopā ar franču saksofonistu Žanu-Pjēru Baralioli, savukārt Kārļa Lāča kompozīcijas izskanējušas sadarbībā ar orķestri Rīgas Kamermūziķi un pašu autoru. Veiksmīga sadarbība RSK izveidojusies ar Latvijā dzīvojošo kanādiešu saksofonistu un komponistu Niku Gothemu, kura kameropera Zemes augļi uzvesta, kā arī ierakstīta CD kopā ar Latvijas Radio kori.

Esiet laipni gaidīti būt klāt!

Papildu informācija: Jana Lāce, JVLMA Koncertdaļas vadītāja, tālr.67222935

Pēdējo reizi atjaunota 21.aprīlī, 2018, 17:56