Eiženija Aldermane: ”Mūsu prioritāte ir bērni”

Sākums Kultūra Jaunumi Eiženija Aldermane: ”Mūsu priorit...

2011. gada 29. aprīlis

Izglītības, kultūras un sporta komiteja 28. aprīlī akceptēja Izglītības, kultūras un sporta departamenta sagatavotos priekšlikumus Rīgas pašvaldības 2011. gada budžeta grozījumiem.

Izglītības, kultūras un sporta komitejas priekšsēdētājs Eiženija Aldermane, komentējot priekšlikumus budžeta grozījumiem, sacīja: “Mūsu prioritārais mērķis ir iespējami lielākais atbalsts bērnu izglītošanai un iesaistīšanai kultūras dzīvē. Bērni, protams, ir mūsu nākotne, taču tiem ir pašiem savas, šodienā sakņotas vajadzības. Un mums jāveicina viņu tieksme pēc labākas, pilnvērtīgākas dzīves, jānodrošina šīs tieksmes īstenošanu, tostarp atbalstot pedagogus un brīvā laika organizētājus. Taču nedrīkstam arī aizmirst, ka Rīga 2014. gadā būs Eiropas kultūras galvaspilsēta, un mums jāraugās, lai kultūras dzīve Rīgā būtu pilnvērtīga”.

Līdzekļu pieprasījumu kopsumma ir 4.2 miljons latu. No tiem 3.1 miljons ir naudas līdzekļu atlikumi uz 2011. gada 1. janvāri un papildlīdzekļu pieprasījums – 1.1 miljons latu.

Budžeta grozījumos papildu līdzekļi paredzēti, lai paplašinātu pirmsskolu izglītības iestāžu tīklu, iegādātos inventāru skolu tīkla optimizācijas procesa nodrošināšanai, interešu, sporta, mākslas un mūzikas iestāžu labiekārtošanai un inventāra nodrošināšanai, tautas pašdarbības kolektīvu vadītāju atalgojumam, jauna pirmsskolas vecuma bērnu pieskatīšanas centra izveidei, kultūras kolektīvu materiāltehniskās bāzes atjaunošanai, kā arī izglītības iestāžu diennakts nometņu organizēšanai.

Līdzekļu atlikumu veido valsts budžeta mērķdotācija, iestāžu ieņēmumu atlikums (ieņēmumi par telpu īri un vecāku maksas par bērnu ēdināšanu pirmsskolās), kā arī  atlikums no pašvaldību savstarpējiem norēķiniem. No līdzekļu atlikuma 1.7 miljonus latu plānots novirzīt mērķdotācijas izmaksām pedagogu atalgojumam, kā arī 1. klašu ēdināšanas izmaksu segšanai. Iestāžu ieņēmumu atlikumu  0.8 miljonu latu apmērā plānots atgriezt iestādēm, lai izlietotu bērnu ēdināšanas apmaksai pirmsskolās, un lai nodrošinātu izglītības iestādēs īstenoto mācību procesu baseinā, sporta zālēs utt.

Ņemot vērā, ka Rīga 2014. gadā kļūs par Eiropas kultūras galvaspilsētu, kā arī, lai veicinātu tūristu pieplūdumu, 0.6 miljoni latu paredzēti kultūras aktivitātēm. Šie līdzekļi ir no atlikuma par pašvaldību savstarpējiem norēķiniem.

Ar tiem plānots finansēt 2010. gada 25. novembrī 2011.gada pašvaldības budžeta plānošanā akceptētās, bet finansiāli neatbalstītās prioritātes kultūras jomā. Tajā skaitā valsts nozīmes kultūras pasākumus: Komunistiskā genocīda upuru piemiņas dienas atcerei, 21. augusta Konstitucionālā likuma „Par valstisko statusu” un LR Neatkarības atjaunošanas 20. gadadienas atzīmēšanai, Lāčplēša dienas pasākumiem, Labdarības svētku koncertam Latvijas Republikas Proklamēšanas 92. gadadienas svinību ietvaros, kā arī šo svētku noformējumam pilsētā. Tāpat papildu līdzekļi nepieciešami Rīgas kā valsts galvaspilsētas un topošās 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas  pasākumu finansēšanai: Līgo svētkiem, Rīgas 810. gadadienas svinībām,  Adventes laika, Ziemassvētku un Jaungada sagaidīšanas pasākumiem, Rīgas dienām Sanktpēterburgā, projektam „Torņi un Zvaigznes” u.c. Par šo naudu tiks īstenota arī  rīdzinieku, galvaspilsētas viesu, tūristu iecienīto festivālu – „Zelta maska”, „Ziemassvētku egļu ceļš”,  „Staro Rīga” norise, kā arī šiem pasākumiem  nepieciešamais pilsētvides noformējums.

Kopumā no budžeta grozījumos pieprasītās summas 87% tiek atvēlēti izglītības iestāžu darbības nodrošināšanai un 13% – kultūras aktivitāšu īstenošanai.

Informāciju sagatavojis V.Daugmalis, tālr. 26116645. Rīgas domes Sabiedrisko attiecību nodaļa

Pēdējo reizi atjaunota 19.janvārī, 2018, 14:25