Tikšanās ar kinorežisoru Jāni Streiču Kultūras centrā ”Iļģuciems” Amatu nama viesistabā

Sākums Kultūra Jaunumi Tikšanās ar kinorežisoru Jāni Str...

2011. gada 26. aprīlis

Jānis Streičs - kinorežisors, kas skatītājiem dāvājis tik patieso CILVĒKA BĒRNU, kino valodas meklējumos aizmaldījies līdz Džūlijas Lambertes dzīves TEĀTRIM ar Viju Artmani galvenajā lomā filmā, kas izsmalcinātā teatrālā stilistikā ieturēta no pirmā līdz pat pēdējam kadram. Streiča filmas vienmēr ir atklājums un jau pieder Latvijas kino klasikas zelta fondam; Mans draugs nenopietns cilvēks 1977, Limuzīns Jāņu nakts krāsā 1981, Likteņdzirnas 1997, u.c.

Kino režisors un scenārists apgalvo, ka kino nonācis apstākļu sakritības dēļ. Viens no spilgtākajiem latviešu kino klasiķiem - Jānis Streičs, dzimis Latgalē, saikne ar šo novadu nereti atspoguļojas arī viņa uzņemtajās kino lentēs.

Streičs sākotnēji strādā par skolotāju un brīvajos brīžos aizraujas ar amatieru teātri. Likumsakarīgas ir studijas Teātra fakultātē, tomēr par teātra aktieri vai režisoru viņš nekļūst. Kinorežisors Aleksandrs Leimanis piedāvā savam audzēknim asistenta darbu filmā Cielaviņas armija (1964), drīz Jānis Streičs kļūst par otro režisoru Aleksandra Leimaņa filmā "Tobago" maina kursu (1965), bet 1967. gadā pirmizrādi piedzīvo jaunā režisora debijas spēlfilma Kapteiņa Enriko pulkstenis. Pirmā patstāvīgā Streiča režija ir filmā Šauj manā vietā! (1970), šeit viņš pats spēlē mācītāja - tēva Arsēnija lomu. Jānis Streičs vienmēr aktīvi piedalās scenāriju tapšanā vai raksta tos savām filmām pats. Viņš ir talantīgs rakstnieks, ko spilgti apliecina 2006. gada rudenī iznākusī grāmata Lāga dvēseļu straumē - stāsti par kinogaitās satiktām un iepazītām personībām.

Jānis Streičs ir daudzu starptautisko filmu festivālu laureāts, režisors saņēmis Vatikāna prēmiju Beato Angelico per L'Europa. Režisors ir Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda loceklis. Visās viņa aktierfilmās komiskais saplūst ar traģisko, meistaram paliekot uzticīgam skaistajam un labestīgajam cilvēkā. Streičs apveltīts ar dzirkstošu humora izjūtu, apliecinājums viņa profesionalitātei un skatītāju mīlestībai ir nacionālā kino balva „Lielais Kristaps”, par kuras laureātu režisors kļūst veselas piecas reizes. Jānis Streičs apbalvots ar Trīs zvaigžņu ordeni un iekļauts 100 Latvijas ievērojamāko personību sarakstā.

Ilona Brūvere
Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības
Mediju un komunikācijas projektu vadītāja
Tālr.26440907